Historie židovského hřbitova

Hřbitov byl založen v době moru roku 1680. Nelze vyloučit, že pohřebiště založené v roce 1680 západně od Loun v poloze Na Mělcích mohlo navazovat na starší tradici z doby před vyhnáním v roce 1541. Skromný pozemek ve svahu nad loukou v Kujmu za morové nákazy v roce 1680 od města odkoupila rodina Mirotických za nápadně vysokou cenu 150 zlatých a zřídila zde hřbitov. Byl ohrazen nízkou zdí a nadále zůstal v majetku lounských židovských familiantů až do roku 1862. Parcela o výměře necelých šesti arů se v průběhu 18. století postupně zaplnila hroby a přestávala vyhovovat zvláště poté, co se komunita ve druhé polovině 19. století rychle rozrostla. Pohřbívalo se na něm do roku 1866.[1]

[1] MAREŠ, J.; KRAUSOVA, A. Osudy židovských rodin na Lounsku. Spolek na obnovu židovských památek. Vydáno k výstavě v Oblastním muzeu Louny, s.21. Louny: 2019.

Židovský hřbitov Mělce 1900
Židovský hřbitov Mělce kolem roku 1900

Starý židovský hřbitov nahradil v 2. polovině 19. století nový hřbitov přímo v Lounech v Rakovnické ulici. Ten se zachoval do dnešních dnů a stále je na něm pohřbíváno.



Židovský hřbitov Mělce historická mapa
Historická mapa vrchu Mělce 19. století


Postupně Židovský hřbitov chátral, ale stále bylo o místo pečováno. Ještě 50-tých letech 20. století jsou zbytky hřbitova patrné. Hřbitov pustl až po zániku židovské komunity v Lounech během II. světové války.

Židovský hřbitov Mělce 1950
Židovský hřbitov Mělce 1950


V současné době je místo zarostlé. Vizuálně se zde nenechází žádné náhrobky. O obnovu bývalého židovské hřbitova usiluje Spolek na obnovu židovských památek ve spolupráci s Židovskou obcí Teplice a městem Louny. Cílem je pietní místo uvést do důstojného stavu, obnovit ohradní zeď a umístit zde informační panel o historii Židovské komunity v Lounech. Předpokládá se, že obnova památky bude mít i edukační charakter jako prevence antisemitismu.

Židovský hřbitov Mělce 2019
Židovský hřbitov Mělce 2019